Araba Kiralarken Gerekli Evraklar

Araba kiralama, günümüzde oldukça yaygın bir uygulamadır. Gerek kurumsal gerekse kişisel olarak tercih edilebilen araç kiralama sayesinde kişiler, araç ihtiyaçlarına çözüm bulabilmekte, ihtiyaçlarını uygun biçimde giderebilmektedirler. Günlük, haftalık, aylık veya yıllık olarak kiralanabilen araçlar için çeşitli prosedürler vardır. Bunların başında da araba kiralarken gerekli evraklar gelir. Firmamız da aynı işleyişi sürdürmekte ve çeşitli evrakları zorunlu tutmaktadır. Bunun nedeni kiralayanın denetimini yapmak ve aracı belirli oranda da olsa güvence altına almaktır. Gerektiği zaman muhatap bulabilmek adına ve resmi vergi, kayıt işlemleri adına bunlar gereklidir.

Araba Kiralarken Gerekli Evrakların Hazırlanması

Araba kiralarken gerekli evraklar, firmalara göre küçük değişiklik gösterse de temel olarak şunlardır:

  • Sürücü belgesi ve yaş sınırı. Sürücü belgesinin en az iki yıllık olması gerekir. Yaş sınırı ise normal kiralamalarda 22, lüks araç kiralamalarında 25’tir.
  • Nüfus cüzdanı,
  • Kredi kartı,
  • İkametgâh belgesi,
  • Kiralayan adına kayıtlı, adresini de gösteren herhangi bir fatura.

İstenen araba kiralarken gerekli evraklar, oldukça basit ve temin edilebilir olmasına rağmen hem kiralayan hem de kiracı taraflar açısından hakların korunması, güvence altına alınması için bunlar gereklidir. Çünkü sonuçta ortada bir mal ve hizmet vardır. İnsanoğlunun başına ne geleceği kestirilemediği için bazı yasal dayanakların oluşturulması icap eder.

Araba Kiralarken Gerekli Evraklar ve Gerekçeleri

Nüfus cüzdanı, kiralayanın realitesini teyit etmek içindir. Kredi kartı ise herhangi bir ceza vs. yenilmesi durumunda oradan ödemenin yapılması içindir. Genel olarak belli bir bloke konur ve teslimattan sonra kaldırılır. Araba kiralarken gereli evraklar içerisinde bir diğeri de kiralama sözleşmesidir. Bu sözleşmenin ıslak imzalı olması gerekmektedir. Evrak işlerinden sonra kolaylıkla araba kiralama gerçekleştirilebilir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Yorumlar (0):

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir